Pagina principala » Sport și fitness » Aproximativ cât de mult timp este un joc Softball?

Aproximativ cât de mult timp este un joc Softball?

Întrebând cât de mult timp un joc de softball este un fel de întrebare cât timp este o bucată de șir. Este atâta timp cât este. Softball este diferit de alte sporturi, deoarece nu este împărțit în anumite blocuri de timp. Dacă apărarea este bună și poate elimina rapid cealaltă echipă, jocul se va termina repede. În caz contrar, poate continua câteva ore.

Jocurile Softball pot rula mai scurte sau mai lungi în funcție de fiecare joc în parte. (Imagine: Mike Watson Imagini / moodboard / Getty Images)

Regulile

Un joc de softball este împărțit în reprize. Fiecare repriză este împărțită în două părți: jumătatea superioară și jumătatea inferioară. În prima repriză, o echipă încearcă să înscrie, iar cealaltă încearcă să-i împiedice să marcheze. În jumătatea inferioară, rolurile sunt inversate. Fiecare jumătate durează atâta timp cât este necesar pentru ca apărarea să înregistreze trei goluri. După terminarea inundațiilor, echipa cu cele mai multe runde câștigă jocul.

Lungime medie

Jocurile durează de obicei o oră sau două, deși jocurile mai lungi și mai scurte sunt posibile. Lungimea depinde de numărul de inninguri din joc. Jocul tipic are șapte reprize, dar regulile permit o deplasare între trei și șapte reprize - sau chiar reprize suplimentare, în caz de egalitate.

Cel mai lung joc vreodată

În iulie 2009, două echipe din Alberta, Canada, au stabilit un record mondial Guinness. Au jucat softball timp de 115 ore și 3 minute drept. Jocul a început pe 30 iunie și a continuat până pe 5 iulie, când echipa câștigătoare a plecat cu o victorie de 876-766.

Alte reguli de timp

În conformitate cu regulile Federației Internaționale de Softball, un joc de softball de regulament este de șapte reprize. Dacă echipele sunt legate la sfârșitul celui de-al șaptelea repriză, pot continua să rupă cravata. Acest lucru poate extinde considerabil jocul. Pe de altă parte, arbitrii pot numi jocul în anumite circumstanțe la discreția lor, rezultând într-un joc mai scurt.

Softball are, de asemenea, ceva numit "regula milei". Aceasta este o regulă care permite jocul să se încheie dacă o echipă a acumulat un scor mult mai mare decât celălalt și este puțin probabil ca echipa care pierde să ajungă din urmă. Această regulă evită umilirea echipei pierdute, dar evită, de asemenea, jocurile care continuă să continue.