Pagina principala » Sport și fitness » Regulile jocului de supraviețuire

Regulile jocului de supraviețuire

În sport, "orele suplimentare" se referă, de obicei, la prelungirea unui joc sau a unui meci pentru a rupe o egalitate între două echipe. Când două echipe de baseball rămân legate la sfârșitul a nouă reprize, jocul continuă în reprize suplimentare, o formă de ore suplimentare. Regulile oficiale ale baseball-ului Major League, sau MLB, oferă un standard pentru inninguri suplimentare în baseballul competitiv.

Format Inning

Extra reprize urmează același format ca inningurile obișnuite din baseball. Fiecare repriză constă din două jumătăți. În prima repriză, numită partea de sus a reprizei, echipa care vizitează face lilieci. În a doua jumătate a reprizei, numită partea de jos a reprizei, echipa gazdă se lunetește. O jumătate de reprize se termină atunci când echipa de teren primește trei goluri.

Terminarea jocului

Jocul trebuie să continue cu reprize suplimentare până când o echipă a marcat mai multe runde decât cea a celeilalte echipe. În cazul în care echipa vizitatoare înscrie o fugă pentru a câștiga conducerea în partea de sus a reprizei, echipa gazdă încă mai ajunge la lilieci pentru a finaliza inning-ul. În cazul în care echipa vizitatoare rămâne în continuare după reprize finale, echipa de vizită câștigă. În cazul în care echipa gazdă joacă un joc pentru a lega din nou scorul, cu toate acestea, jocul continuă. În cazul în care echipa gazdă câștigă conducerea în orice moment în partea de jos a unui repriză, jocul se încheie imediat și cele două echipe nu finalizează inning-ul în desfășurare. În cazul în care echipa gazdă câștigă în reprize suplimentare, jocul se termină de îndată ce cursa câștigătoare traversează placa la domiciliu sau imediat ce un alergător care a lovit o alergare acasă de mai multe ori traversează placa de acasă. Astfel, echipa gazdă are un avantaj față de echipa vizitatoare, deoarece are șansa de a prinde din urmă echipa de vizitare câștigătoare.

Numit joc

Dacă amenințarea cu vremea, întreruperea alimentării sau alte circumstanțe necesită arbitrul să apeleze jocul în timpul unor reprize suplimentare în timp ce scorul rămâne legat, jocul va rămâne suspendat. Echipele se vor întoarce pentru a termina jocul mai târziu sau la o dată ulterioară. Dacă echipa vizitatoare a câștigat un avantaj în timpul topului și arbitrul solicită jocul în orice moment în timpul reprizei, jocul este un joc de regulament, iar echipa vizitatoare câștigă.

Cele mai multe inninguri jucate vreodată

Potrivit almanacului de baseball, Boston Braves și Dodgers Brooklyn dețin recordul pentru cele mai multe reprize jucate vreodată într-un singur joc. Cele două echipe au jucat 26 de reprize când arbitrul a sunat la joc deoarece soarele a coborât și jucătorii nu mai puteau vedea mingea. Scorul final al jocului din 1920 a fost 1-1. Conform regulilor actuale ale MLB, niciun joc nu se poate încheia într-o cravată.

Ligi suplimentare în ligă mică

Jocuri Standard Little League constau din șase reprize. Dacă două echipe rămân legate la sfârșitul a șase reprize, jocul continuă în reprize suplimentare. Jocul se termină atunci când echipa vizitatoare a câștigat un avantaj până la sfârșitul unui reprize întreg sau când echipa gazdă câștigă un avantaj în orice moment în partea de jos a unei reprize.